tiistai 26. toukokuuta 2026

Ihania kesätoppiohjeita ja minkä sinä laittaisit puikoille?

Olen suunnitellut tähän mennessä 5 toppiohjetta ja niitä syntyy lisää, jos on syntyäkseen. Yleensä toppiohjeet syntyvät siten, että mulle tulee jokin idea siitä, millaisen kesätopin haluan. Ensimmäinen toppiohjeeni oli Johanna toppi, koska halusin sellaisen lyhyehkön paksuilla palmikko-olkaimilla. Sen syntyminen ei ollut mitenkään helppoa, sillä se oli ensimmäinen toppiohjeeni. Mutta kun pääsee niihin kiinni, niin seuraavat ovat aavistuksen helpompia luoda. Viime vuonna suunnittelin peräti kaksi toppiohjetta, joiden julkaisut menivät vähän liian myöhäiseksi kesään ajatellen. Ihmiset alkavat jo elokuussa neuloa syysjuttuja vaikka kesä on vielä elokuussa ja jopa syyskuussakin on ihanan lämmintä.

Kuvassa Rose Marie toppi, joka neulotaan ohuesta puuvillalangasta kuten Drops Safran. Ohje löytyy Ravelrystä, verkkokaupasta ja Lankajengistä.

Johanna topin suunnittelin Novitan langalle mutta sepä onkin jo poistunut. Mutta ei hätää, vastaavia 100 g = 225 m vahvuisia lankoja löytyy. Johanna topin voisi neuloa esimerkiksi Drops cotton merinosta, joka on aika lailla samanvahvuinen. Johanna toppi on sellainen kiva crop top -mallinen toppi. 


Johanna topin ohje löytyy Ravelrystä, verkkokaupasta ja Lankajengistä.


Casual toppi on puolesta rento ja joustava toppi ja se neulotaan Drops Belle langasta. Parempi varmaan alkaa suunnitella topit Dropsin langoille, ne kun ovat ja pysyvät eivätkä poistu. Casual toppi on myös aloittelijaystävällinen ja se on helppo neuloa.

Ohje löytyy ravelrystä, verkkokaupasta ja Lankajengistä.

Tälle vuodelle en enää suunnitellut toppeja, sillä olen ollut neulehameiden pauloissa. Niistä lisää myöhemmin. Topit ovat muuten siinäkin mielessä kivoja neulottavia, että niihin ei tule hihoja ja ne saa neulottua nopeammin kuin esimerkiksi paidat. Joskus olen kuullut, että hihasaari on pitkästyttävän tylsä paikka. Ai niin, olihan niitä vielä Simple toppi ja Soleado toppi. Kurkkaa nekin!

Kaikki toppiohjeet myös Ravelrystä ja Lankajengistä!

Tässäpä kesätoppeja, jotka voit ottaa puikoille jo tänään! 

6 kommenttia:

  1. Olisipa kuvan mukainen vartalo ja varsinkin käsivarret! Vaan kun ei ole, enkä osaa pukeutua vartalosta välittämättä.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Sanon saman kuin äskeiseen kommenttiin että onhan niitä kaikenlaisia ja erilaisia toppeja/paitoja... :) Vaatteilla saa myös hyvin peitettyä omia "huonompia puolia"... :D

      Poista
  2. Samat sanat kuin Puikollanikin. Tämän mummon toppiaika on mennyttä. :)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. No mutta onhan niitä erilaisia ja kaikenlaisia toppeja... :)

      Poista
  3. Kiitos postauksesta, olenkin pohtinut kesätopin tekemistä. Tosin ehkä pitsistä, vaikka nuokin on kauniita <3

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos, toivottavasti löydät kivan pitsisen ohjeen, niitäkin on paljon ihania!

      Poista