Jaksatteko vielä viime vuoden tilastoja?
Yksi sellainen on vielä luvassa. Tein Instagramiin kyselyn, että minkä tilaston teen seuraavaksi ja niukin luvuin sekalaiset tilasto voitti. Sukkien tilasto tuli toiseksi ja taisi hävitä noin parilla äänellä. Sinänsä hyvä, että tämä sekalaiset tilasto voitti, sillä en nyt oikein tiedä, mitä olisin kertonut sukista. Toki sukkien lukumäärän ja ehkä sitten eroteltuna aikuisten ja lasten sukat, eroteltuna kirjoneulesukat ja palmikkosukat mutta juurikaan muuta tilastoitavaa niistä en oikein keksinyt.
Vuonna 2024 neuloin ...
huiveja 17 kpl
vauvan peittoja 5 kpl
pipoja 6 kpl
Taisi olla kyllä aikamoinen huivivuosi ja vähän yllätyin itsekin, että tuliko niitä noin monta. Huiviohjeita suunnittelin 7 kpl. Ylläolevassa luvussa on laskettuna myös jämälankahuivit ja kyllähän niitä sitten kait tuli neulottua noin monta. Neuloin muutamia huiveja lahjaksi ja kaikki huivit eivät ole jääneet itselle. Huivien määrään on laskettu myös tuubihuivit ja niitä ohjeita tuli yksi.
Vauvan peitto-ohjeita julkaisin 3 kpl ja sitten oli eroon jämämerinoista -projekti, jonka myötä neuloin pari vauvan jämälankapeittoa. Viime vuonna ei oikeastaan tullut sellaista pipofiilista ollenkaan ja vasta marraskuussa Koru-palmikkopipon myötä se tuli jollain tavalla. Suunnittelin yhden pipo-ohjeen viime vuonna ja yksi tänä vuonna julkaistun pipo-ohjeen pipo on neulottu myös viime vuonna.
Tälle vuodelle en usko, että huiviohjeita tulee suunniteltua noin paljon kuten viime vuonna. Yksi idea on mielessä ja toivon, että sen saan alkuun / valmiiksi vielä tälle keväälle. Pipoja en suunnittele tälle talvelle enää. Loppuvuosi jää nähtäväksi, miten käy. Vauvan peittoja tuskin myöskään neulon kovin paljon tänä vuonna. Ne yksittäiset merinokerät on jo neulottu niin niidenkään puolelta ei ole tarvetta neuloa. Toisaalta ei voi tietää koskaan tarkasti, ja en pidä mahdottomana, etteikö jokin pieni peitto-ohje tulisi myös tänä vuonna. Vauvan peittojen neulominen on yllättävän kivaa ja niitä kuitenkin tarvitaan esimerkiksi ensi- ja turvakodeilla sekä synnytyssairaaloissa.
Onko sinut yllättänyt jokin tilasto omissa neuletöissä? Huivien määrä kyllä yllätti itseni tänä vuonna mutta toisaalta niitäkin on kiva neuloa sellaisina vähän suurempina neuletöinä.
Huikea huivien määrä!! Minut on yllättänyt sukkasaldo.... parhaimmillaan se alkoi jopa nelosella ja perässä oli toinen luku. Viime vuonna se ei yltänyt edes yksin siihen neloseen.... klups....
VastaaPoistaJotenkin näitä huiveja vain kertyi... :D Sukkien määrä on myös sellainen mikä yllättää aina suuntaan tai toiseen. No tänä vuonna sitten uusi yllättävä määrä sukille :)
PoistaOlivatko kaulurit mukana tilastossa vai kuuluvatko ne huiveihin.?
VastaaPoistaTuubihuivit on mukana huivien määrässä mutta muut kaulurit ei, tosin niitä oli vain yksi lasten Simple kauluri.
Poista