Viime syksynä tilasin Dropsin uutta lankaa, Fiestaa, kokeiluun. Tässä langassa on ihanat värit. Vaikka en yleensä ole kirjavien lankojen ystävä, mutta tässä ne on jotenkin todella kivasti ja tykkään todella paljon. Keräkoko on 50 g ja saapi melkein kolme kerää tilata, että saa aikuisen sukat. Näistä tulikin sitten vähän niin kuin vappusukat, kun kuvasin ne vappuaattona donitsien kera.
Ohje on omaa perussukkamallia, silmukoita 44 s ja joustin on 3 s oikein, 1 s nurin. Neuloin 3,5 mm puikoilla. Tästä olen aiemminkin maininnut, mutta vähän on ollut hakusessa puikkokoko tälle langalle. Seiskaveikassa puikkokoko on ihan selkeästi 3,5 mm ja muumilangassa 3,0 mm. Tämä lanka on muumilangan vahvuista mutta minusta vaikuttaa seiskaveikan paksuudelta. Se siis tekee vähän valinnan vaikeuden puikkokoolle.
Kevätvillityssukat verkkokaupasta ja Ravelrystä . Jopa 4 eri kokoa!Kevätvillitys sukat neuloin 3,0 mm puikoilla mutta Coffee Spin sukat 3,5 mm puikoilla. Palmikkosukat on kyllä hyvä neuloa juurikin 3,5 mm puikoilla ja niillä varmaan neulon jatkossakin tätä lankaa. Nimittäin ne tuntuivat myös aika hyvältä näissä vihreissä sukissa. Näitä vihreitä sukkia neuloin aika eri paikoissa mm. elokuvissa ja olipa muuten vähän hankalaakin, kun ei ollut pelkkää sileää neuletta.
Puikkogallup! Kumman koon sinä valitsisit Dropsin Fiesta-langalle? Vyötteessä on suosituskoko (muistaakseni) 4 mutta se on ainakin itselleni sukkiin aivan liian iso puikkokoko.
En tunne (vielä) Drops Fiesta -lankaa, joten en voi osallistua gallupiin. Fiestassa näkyy olevan kivat värit.
VastaaPoistaOlisi pitänyt laittaa myös että millä ajattelisit neuloa jos lanka ei ole tuttu.
PoistaVärit näissä on kyllä todella ihania! Ja toki on myös sitten yksivärisiäkin!