maanantai 30. kesäkuuta 2025

Mitä luin kesäkuussa?

Toukokuun lopussa tai kesäkuun alussa kaipailin enemmän kevyitä ja rentoja kirjoja. Laitoin sitten varaukseen useampia sellaisia ja osa tulee sitten, kun tulee ja osa tulikin jo kesäkuussa. Viime vuoden puolella varaukseen laitettu Jakob tuli myös luettavaksi. Hildurin jälkeen päätin, että luen kuitenkin kaikki nämä Satu Rämön kirjat, en välttämättä heti peräkkäin, mutta omalla aikataulullani. Jakobin tarina nimittäin vaikutti mielenkiintoiselta jo Hildur-kirjassakin.

Satu Rämö: Jakob

46. Suosittu kirja, jonka kaikki muut vaikuttavat lukeneen

Tämä kirja menee mielestäni todella hyvin tuohon Helmet lukuhaasteen 46. kohtaan. Varmaan muihinkin kohtiin olisi mennyt, mutta koska kaikki vaikuttavat lukeneen nämä Hildur-sarjan kirjat niin sopii täydellisesti tähän kohtaan. Satu Rämö osaa kirjoittaa koukuttavasti, sillä minusta nämä kirjat ovat hyvin koukuttavia ja ne tulee luettua yleensä todella nopeasti, kun et malta jättää kesken ja "on pakko lukea vielä yksi sivu / luku". Luvut ovat myös lyhyitä, joka helpottaa ainakin itsellä lukemista. Tässä saattoi kiinnostaa enemmän Jakobin tarina ja menneisyys kuin nämä rikokset. :D Tykkäsin tästäkin kirjasta ja nyt mietin, että milloin laittaisin Raakelin varaukseen. Pitäisikö se laittaa heti vai hetken päästä... ? Ikinä kun ei tiedä, että milloin sen sitten saa ja tuleeko se ns. hyvällä hetkellä, kun ei ole muita romaaneja luettavana. Juonesta en nyt spoilaa ollenkaan, jos siellä on vielä joku, joka ei ole lukenut näitä. Mutta suosittelen kyllä näitä Satun kirjoja. Jakobin tarina on yllättävä ja mielenkiintoinen. Kyllä, yllättävä, yllätyin monessa kohdassa. Kirjassa myös neulotaan mutta siihen en enää kiinnittänyt niin paljon huomiota, kun oli niin paljon muuta koukuttavaa ja mielenkiintoista juonta menossa. 

Enää puuttuu Raakel ja Tinna ja nekin tulee luetuksi jossain vaiheessa. Jälkimmäinen julkaistaan tänä vuonna mutta onneksi on vielä tuo Raakel luettavana. Saapi nähdä, milloin sen saa luettavaksi. 

Maija Kajanto: Mittoja ja tilaustöitä

22. Kirjassa lomaillaan

Tämän kirjan taisin lukea noin kahdessa viikossa, kun oli niin koukuttava. Kaipasin jotain kevyttä luettavaa ja tässä juoni eteni jotenkin loogisesti ja realistisesti ja lisäksi se oli koukuttava. Kirja on kevyttä luettavaa ja sellainen chick lit kirja, joka antaa myös säväyksen suomalaisesta työelämästä ja varsinkin mainostoimistotyöelämästä. Jonkun mielestä tämä on varmasti ennalta-arvattava kirja ja kyllähän sitä itsekin vähän osui oikeaan seuraaviin liikkeisiin kirjassa mutta en aina ihan jokaista käännettä osannut arvata. Laitoin myös varaukseen kirjailijan muita kirjoja ja niistä onkin menossa jo toinen. Tämä kirja taitaa olla muuten Neulojat ry:n lukupiirin kirjakin. Kirjaan ei ollut sen suurempaa jonoa, kuten kirjailijan uusimpiin teoksiin on. Oikein kiva kesäinen kirja ja laitoin tämän lukuhaasteen kohtaan 22. Olisi sopinut muihinkin mutta tämä nyt valikoitui tälle kirjalle. 

Kesäkuussa tuli luettua kolme kirjaa. Yksi kirjoista on esitelty toisen tulee esittelyyn toisen blogin puolelle tällä viikolla ja se oli kyllä myös hyvin mieltä avaava. Luinkin sitä varmaan noin 3-4 kk, kun oli aika paksu ja paljon asiaa. Ai niin, perustin oman, erillisen kirjatilin @yksikirjakiitos ja saa tulla seurailemaan. Luvassa ainakin kirjajuttuja ja kirjafaktoja minusta. Tili ei päivity kovin usein, ehkä kerran viikossa, tai oikeastaan riippuen siitä, kuinka paljon ehdin lukea. Kirjoja kun ei ehdi lukea kovin nopeasti niin kovinkaan nopeatempoista päivittelyä ei ole luvassa. Kirjakoosteet jatkuvat myös bloginkin puolella.

Oletko sinä lukenut Jakobin vai jopa ihan kaikki Satu Rämön Hildur sarjan kirjat?

Kaipaatko sinäkin kesällä kevyttä luettavaa?

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti