Uusimmassa Kauneimmat Käsityöt lehdessä on jälleen kerran minun neuleohjeeni ja sellainen helppo palmikkoneule eli Anna palmikkolapaset. Muistan, kun suunnittelin näitä, halusin suunnitella helpon palmikkomallin, joita voi neuloa aina, kun haluaa neuloa helppoa neuletta ja sileä tai ainaoikein neule kyllästyttävät.
Lehti saatu.
Anna palmikkolapaset on suunniteltu jo vuonna 2022 ja toivottavasti moni löytää sen tämän lehden myötä. Neuloin ne silloin vaaleanvihreällä ja vaaleanpunaisella. Viime vuonna neuloin ne vähän kirjavalla langalla ja sekin väri sopii malliin. Nyt tänä vuonna neuloin ne jälleen kerran ja tällä kertaa vaaleanoranssilla. Ehkä vähän värikäs neule mutta ehkä joku tykkää. Keväällä tekee mieli neuloa aina pastellisilla väreillä!
Näissä oranssisissa lapasissa muuten kävi taas niin, että neuloin kaksi vasemman käden lapasta. Ehkä mun ei olisi pitänyt kirjoittaa siitä täällä, kun näytän tekevän sen mokan nyt kokoajan. :D En ollut ihan loppuun asti neulonut mutta purkaahan se piti, koska ei ollut tätä väriä kaksiin lapasiin. Onneksi nämä lapaset neuloo nopeastikin.
Lehdessä oli taas tuttuun tapaan paljon ihania malleja. Ehkä enemmän kirjoneuletta kuin palmikkoa ja muita. Pysähdyin yhden hameen kohdalla mutta lienee turha ehkä haaveilla isommista töistä, ei niitä varmaan ehtisi neuloa kuitenkaan. :D Katja Makkosen Kanervatar sukat houkuttelisi, sillä näyttävät olevan kohtuuhelppoa kirjoneuletta. Lisäksi palmikkoinen tuubihuivi näyttää kivalta.
Käyppä nappaamassa oma lehtesi lehtipisteistä, niin pääset nauttimaan ihanista malleista!
Anna palmikkolapasten ohje on myös yksittäin saatavilla: Ravelrystä, verkkokaupasta ja Lankajengistä jos et juuri nyt pääse hankkimaan lehteä.
Mikä on sinun suosikkisi lehdestä? Lehden kaikki mallit näet muuten Kauneimmat Käsityöt lehden Instagram tililtä.


Ei kommentteja:
Lähetä kommentti