Pääsiäiseen kuuluu puput ja tiput ja se näkyy muuten myös villasukkien neulomisessa. Aikanaan olen innostunut neulomaan pupuja villasukkiin ja pidinpä joskus useamman yhteisneulonnan pääsiäisen aikohiin. Puput ovat kyllä niin söpöjä - varsinkin lasten sukissa. Siitäpä se oma inspiraatio lähtikin pupuihin.
Pupusukkia on tullut neulottua eri väreillä: punaisella, vaaleansinisellä ja keltaisella. Lisäksi tummilla väreillä ja harmaalla. Ehkä eniten tykkään näistä Pupu Tupuna sukista, jotka on neulottu muumitalo langoilla. Keltainen ja pääsiäinen sopii niin hyvin yhteen.
Talvipupusukat ja lasten pupusukat ovat olleet myös suosittuja neuleohjeita. Se oli toinen yhteisneulonta, jonka järjestin ja suosio varmaan ehkä perustuu niihin tai sitten johonkin muuhun. Ei näitä suosikkeja voi ennustaa yleensä oikein mitenkään. :D
Talvipupusukat on myös aikuisten koko ja sain niihin hyvin upotettua tuollaisen vaaleansinisen kerän, joka pyöri silloin lankavarastossa aivan liian kauan.




Ei kommentteja:
Lähetä kommentti