Innostuin taas vähän luomaan jäätelösisältöä tänne blogin puolelle. Kiitos edellisen jäätelötasting postauksen kommentteihin! Sain niistä lisäinspistä tehdä useamminkin näitä jäätelöjuttuja! Itseasiassa piti tehdä sellainen jäätelötasting Ketomon jäätelöistä mutta lähikaupassa ei ollut niitä Ketomon jäätelöitä, joita olisin halunnut ostaa joten päädyin sitten vain yhteen Ketomon jäätelöön. Ehkä noin vuosi tai pari vuotta sitten maistoin ensimmäisen kerran Ketomon jäätelöitä ja totesin, että hyviä ovat ja paljon parempia kuin Ainot yms.
Parastahan näissä jäätelöissä on tuo sokerittomuus ja makeutusaineettomuus ja se, että jäätelö maistuu aidosti ihanalta ilman sitä sokeria. Näistä ei tule mitään verensokeripiikkejä eikä tarvitse miettiä sokerin haittoja vaan voi syödä hyvällä omallatunnolla hyvää jäätelöä.
Ensimmäinen jäätelö, jota maistoin oli suklaa-appelsiini ja se on ihan kuin fazerina jäätelö. Toinen taisi olla pullajäätelö ja aivan ihanaa. Kolmanneksi päätyi nyt tämä maitosuklaa. Olin pitänyt tätä vähän sellaisena tylsänä vaihtoehtona mutta pieleen meni se ajatus. :D Ketomo maitosuklaa on ihana suklaajäätelö, jossa ei hifistellä millään erikoisuuksilla. Suklaa maistuu aidolta suklaalta, jossa ei sokeri määrää. Purkkihinta on kyllä aika kallis mutta ainakin voi sanoa, että tukee suomalaista yrittäjyyttä, kun ostaa tämän. Ennemmin siis Ketomo kuin monikansalliset Fronerit tai Gb Glacet. Se on parasta, että tässä jäätelössä ei ole turhia ainesosia eikä lisäaineita, ei karrageenia eikä muutakaan haitallista.
Purkki ihan itse ostettu mutta en pistäis pahaksikaan jos tulisi joku ihana Ketomo jäätelölähetys ovelle. :D Kannattaa antaa sulaa hetki (tää on se vaikein osuus, kun pitää odottaa!) niin jäätelö pehmenee hyvin eikä muuten sula liikaa edes auringonpaisteessa. Tämä jäätelö ehdottomasti jatkoon ja tulee varmaan ostettua toistekin!
Oletko maistanut Ketomon jäätelöitä?
Makuja löytyy jo todella monia: madagascarin vanilja, hunaja, lakritsi, minttusuklaa... Omaan lähikauppaan kannattaa laittaa toive, jos jäätelöitä ei sieltä löydy. Todella monesta löytyy jo! Purkkikokoja on pikkupurkit ja isommat purkit ja nyt myös uutuutena puikot. Jäätelöpuikkoja en ole vielä nähnyt kaupoissa, kun vasta näin ne uutuudet somessa. Eivätköhän nekin kauppoihin tule pian. Pikkupurkeissa on se etu, että sen voi nauttia kesällä puistossa (lusikka löytyy sieltä tarran alta!)
Ja vielä sellainen vinkki, että k-ryhmän kauppoihin on helpompi laittaa toive ja saada toive toteutuksi, koska ovat kauppiasvetoisia kauppoja eli yrittäjiä, niin tilaavat aina heti samantien!

Ei kommentteja:
Lähetä kommentti