tiistai 22. heinäkuuta 2025

Heinäkuun haaste: Kirkko

Heinäkuun haasteena on kuvata kirkko. Kesäkuu jäi väliin, koska ei löytynyt piirrettyä oma kuvaa.

Mutta tässä on taas kiva olla mukana. Ensimmäisenä oli mielessä kirkko A mutta se vaihtui kirkko B:hen  mutta loppujen lopulta tuli ex temporena kuvattua kirkko C. Bonuksena saatte vielä sisäkuvan Stora Kyrkanista Tukholmasta. Tosi moni on kuvannut kotikirkkoja ja niitä onkin ollut kiva katsella. 

Tämä on kuvattu ruohonjuuritasolta joten sen parempaa kuvaa siitä ei nyt ole. Kirkko taitaa olla saksalainen kirkko Tukholmassa, korjatkaa, jos olen väärässä.

Tämä kuva puolestaan on Stora Kyrkanin sisältä, se on aivan Kuninkaanlinnan vieressä. Jos ei mene Kuninkaanlinnaan, niin kurkatkaapa tämän sisälle. Aika hieno! 

Jokseenkin erilaisia nämä kirkot ulkomailla ja niin vakuuttavia ja koristeellisia. 

Elokuun kuvahaastetta odotellessa! 

Onko jompikumpi näistä kirkoista tuttu sinulle?

4 kommenttia:

  1. Vaikka Tukholmassa on tullut oltua useasti, eivät nämä olleet tuttuja ennestään. Totta on, että Suomen luterilaiset kirkot ovat jylhiä ja vähän karuja.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Joo, vähän sama, mekin ollaan käyty paljon Tukholmassa mutta harvemmin on poikennut esim. Stora Kyrkanin sisälle.

      Poista
  2. Eivät ole minullekaan tuttuja nuo kirkot. Hienoja ovat.

    VastaaPoista