Vielä on kyllä aika lämmin ja ei ehkä tarvitse huiveja mutta syksyllä on parasta, kun saa käyttää erilaisia huiveja. Niitähän riittää, kun huiviohjeitakin on tullut paljon. Tässä vähän huivi-inspiraatiota.
Ja jos mietit, tilaisitko lankajoulukalenterin, ja mitä neuloisit mineistä, niin tässä vinkki. Eloisa huivi on suunniteltu minivyyhdeille ja sopii myös aloittelijoille. Ensi vuonna ei välttämättä tule ohjetta minivyyhdeille, sillä tilasin lankajoulukalenterin, mutta niihin mineihin on muu suunnitelma. Toki suunnitelmat saattavat myös muuttua ja eihän sitä tiedä, vaikka tulisikin jokin kiva ohje mineihin. Sitä ennen kannattaa kuitenkin kurkata Eloisan ohje!
Kauniin Crystal pitsihuivin ohjeen löydät joko Lankajengistä tai verkkokaupasta.Crystal-huivi on ihanan lämmittävä huivi ja siihen tarvitaan 200 g tai 300 g paksumpaa lankaa. Kuvan huivi on neulottu Novitan Wonder Woolista ja siihen meni 200 g. Jos haluat pidemmän, niin varaa 300 g.
Tällä hetkellä on muuten yksi tuubihuivi kesken minivyyhdeistä. En ole neulonut sitä varmaan useampaan kuukauteen. Sekin varmaan pitäisi ottaa taas työn alle, jos siitä mielii joskus ohjeenkin saada aikaiseksi.
Mistä näistä sä tykkäät eniten? Tykkäätkö neuloa huiveja minivyydeistä vai isommista keristä vai molempi parempi?
PS: Torstaina alkaa Intiaanikesäsukkien yhteisneulonta. Ohjepätkät ilmestyvät blogiin aina klo 8, olen ajastanut ne tänne ja todennäköisesti lisään ne manuaalisesti Instagramin puolelle noin 8-9 välillä. (En oikein luota Instagramin ajastusominaisuuteen ja en ole varma, miten toimii, mutta tänne ne saa helposti ajastettuna.
Usein puhutaan ja kirjoitetaan kotimaisten värjäreiden langoista ja kehotetaan suosimaan niitä, mutta aivan oikein: suositaan myös kotimaisia suunnittelijoita.
VastaaPoista