Mulla oli joskus sellainen iso muumilankapussi, jossa oli useita Novitan muumitalo -lankoja. Nyt ne ovat vain muisto ja kiva muisto ovatkin, sillä neuloin niistä mm. nämä sukat. Olen tykännyt aina palmikoista ja onneksi niitä löytyykin joka lähtöön.
Nämä kolmet parit saa siis neulottua kahdesta Novita muumitalo keristä. Suunnittelin nämä vuonna -23 tai -24 ja nämä ovat edelleen aika kivat. Vaikka itse sanonkin. :D Aina vähän jännittää suunnitella Novitan langoille, kun muuttavat lankakarttoja niin nopeasti niin ei tiedä, kuinka kauan mikäkin lanka on saatavilla. Olen tykännyt muumilangoista, sillä ne ovat vähän ohuempia kuin seiskaveikka ja kivoja lasten neuleisiin. Muumitalo-langan vahvuus on 100 g = 225 m eli sama kuin Drops Fiestan mutta minusta Fiesta on paksumpaa ja en ihan mene takuuseen että nämä saisi 200 grammasta fiestaa. Pitäisi ehkä joskus kokeilla ja neuloa nämä uudelleen mutta jotenkin tuntuu, ettei sama määrää fiestaa riitä näihin sukkiin. Drops Fiestassa on kyllä laaja värikartta ja nythän se on helmikuussa alennuksessakin.
Jos tykkäät neuloa palmikoita ja lasten sukkia, niin tässä sulle seuraava projekti. Ohjepaketti löytyy verkkokaupasta ja Lankajengistä. Tuolloin en nimennyt sen koommin sukkaohjeita aina ja nämä löytyvät siis 3 x pirteät palmikkosukat lapselle nimellä. Ohjepaketti sisältää siis kolme erilaista palmikkosukkamallia. Sukat ovat kokoa noin 25-27 mutta jalan pituutta voi helposti neuloa pidemmäksikin / lapsen jalan koon mukaan. Pikaisella googletuksella muumitalo lankaa on vielä saatavilla erinäisissä nettikaupoissa eli ei ehkä ole vielä poistunut kokonaan. Novitalta sitä ei taida enää saada kuitenkaan.
Tykkäätkö muumilangoista?


Ei kommentteja:
Lähetä kommentti