sunnuntai 8. helmikuuta 2026

Sukkia ja yhdet lapaset viime vuodelta

Aina niitä jämälankoja kertyy. Yritän neuloa aina säännöllisin väliajoin pois pieniä jämänöttösiä. Tällöin niitä ei tulisi isoa kasaa. Tässä postauksessa nyt jotain viime vuonna neulottuja jämälankasukkia.



Drops Fiesta jämät neuloontuu ihan hyvin seiskaveikkojen ja muiden samanvahvuisten kaverina. Minusta niillä langoilla ei ole suurta eroa vaikka langan tiheys on hitusen erilainen. Fiesta vaikuttaa aika samanpaksuiselta kuin seiskaveikat. Tykkään Drops Fiestan värikartasta, kun siinä on paljon värejä sekä myös kirjavia lankoja.Nythän se on alessa Dropsilla tämän helmikuun - yritän kyllä välttää sen ostamista!

Nämä puolestaan on neulottu Dropsin baby merinolla ja ovat jo menneet johonkin neulekeräykseen.




Aina välillä ihastun näihin yhdenkerroksen raitasukkiin tai lapasiin ja siten minusta saa aika hyvin kaikkia jämiä upotettua sukkiin ja lapasiin. Ei niistä aina välttämättä tule samanlaisia mutta pitääkö ne ollakaan tasan samanlaiset. En nimittäin jaksa jakaa pientä jämäkerää kahteen osaan. Resorit, kantapäät ja kärjet jollain värillä, jota riittää molempiin niin saa vähän yhteneväisyyttä jämälankaneuleisiin. Lapasissa oli lisäksi dropsin lima ja karisma jämiä mutta muut ovat seiskaveikkajämiä.

Kertyykö sinulle pieniä jämälankoja aivan liikaa? 

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti