sunnuntai 4. lokakuuta 2026

On kämmekäsaika!

Aamut alkavat olla jo aika viileitä ja kämmekkäille alkaa olla jo tarvetta. Kämmekkäät ovat kyllä siitä hyviä, että sormet jäävät vapaiksi ja ei tarvitse ottaa käsineitä pois, jos esimerkiksi avaa oven tai tarkistaa puhelimesta jotain ulkona. Toki ne sormet eivät tietenkään ole peitetty kämmekäissä ja voivat paleltua / tulla kylmiksi helposti. Itse en koe sitä, että sormet paleltuisivat, kun kuitenkaan en pidä kämmekkäitä tuntien ulkoilussa. Eli ne ovat ikäänkuin lyhyeen ulkoiluun / paikasta paikkaan siirtymiseen, jolloin ilman käsineitä muutoin käsillä tulisi kylmä. Ikäänkuin lämmittävät tarpeeksi mutta eivät liikaa. 

Keväthelmi kämmekkäät ovat jääneet aivan liian vähälle huomiolle. Keväthelmi kämmekkäät on neulottu Drops Lima langalla. Siinä oli tuollainen ihana vaaleanvihreä väri, niin halusin sen ikuistaa johonkin malliin. Kaikki samanvahvuiset langat toki käyvät malliin eli seiskaveikka, drops karisma, kaupunkilanka kivijalka ym. Dropsin Lima taitaa olla nyt alennuksessa dropsin kuukausittaisessa alessa. Kerälle ei varmaan jää montaa euroa hintaa.

Keväthelmi kämmekkäiden ohje löytyy Ravelrystä, verkkokaupasta ja Lankajengistä.

Tämä vuosi on kyllä nyppyjen vuosi, sillä niitä saattaa taas tulla johonkin malliin. ;) Mulla oli muuten ideana, että lasken, kuinka monta nyppyä neulon tänä vuonna mutta se on vähän jäänyt. Täytyisi päivittää tilastot! Näissä tosin ei ole kuin 4 nyppyä tai kämmekäsparissa 8 nyppyä eli ei siis mitenkään liikaa.

Millä värillä nämä olisi kiva neuloa?


Ei kommentteja:

Lähetä kommentti