sunnuntai 11. lokakuuta 2026

OSA 7: Neuleohjeiden alennushinnoista

Ehkä ei kannata enää näiden osien lopussa sanoa, että nyt tämä päättyy, koska ei pääty kuitenkaan. :D Aina keksin jonkin uuden aiheen, josta kirjoitan. Toki joskushan tämä sarja varmaan päättyy mutta ei mietitä sitä nyt, milloin. Hinnoittelu oli muuten se aihe, josta ajattelin, etten kirjoita siitä, sillä se on ollut jokseenkin selkeää itselleni. Toki aina välillä miettii hetken verran enemmän, että minkä hinnan laittaa ohjeelle. Mutta noin muutoin hinnat tulevat itsellä jotenkin luonnollisesti ja selkeästi. Mutta nyt tässä aika hetken aikaa sitten tuli mieleen neuleohjeiden alennushinnat.


Syksyn tullen palmikkosukkien ohje on muuten normaalihintaa alhaisempi. Ohje löytyy Ravelrystä, verkkokaupasta ja Lankajengistä.

Tämä tuli oikeastaan mieleen tuossa syksyllä, kun on kaikkia alennuskampanjoita vaikkapa Lankajengissäkin. Välillä myös olen huomannut samankaltaisia pohdintoja esimerkiksi käsinvärjäreillä. Hinnoittelu on ollut jokseenkin selkeä asia itselle. Välillä näkee suunnittelijoiden pohdintoja, minkä hinnan laittaa jollekin neuleohjeelle. Mutta itse en sinänsä pohdi sitä, vaan hinta tulee aika helposti, enkä sitä mieti sen koommin. Mulla on varmaan päässäni sellainen "hintataulukko" ja sieltä se vaan tulee sitten automaattisesti. Joskus toki saatan miettiä enemmänkin hintaa mutta aika suoraan se tuolta hintarungosta tulee. 

Alkuun taas pieni disclaimer että tarkoitus ei ole arvostella muiden alennushintoja tai muiden tekemisiä, kerron vain, miten itse toimin tai ajattelen. Jokainen hinnoittele neuleohjeensa siten miten hinnoittelee, myös alennuksien aikaan.

Oli hyvä mustikkavuosi. Näiden lasten mustikkalapasten ohje löytyy Ravelrystä, verkkokaupasta ja Lankajengistä.

Joku suunnittelija saattaa laskea sen alennushinnan suoraan tuotteen hintaan eli hinta laitetaan korkeammalle ja sitten alennusmyyntikampanjoissa se alennushinta on siinä ns. normaalihinnan tasolla. Tässä tavassa ei ole sinänsä mitään vikaa ja se on ihan hyvä vaihtoehto. Mutta tässä on minusta vain se, että tuotteen hinta tulee korkealle ja meneekö se sillä hinnalla muutoin kaupan kuin alennuskampanjoissa, jolloin sitten niitä alennuskampanjoita on vähän väliä. Liian usein toistuvat alennuskampanjat minusta syövät vähän niiden ideaa.

Lankajengissä on hinnoitteluraja ja minusta se on hyvä asia. Eli hinta pitää olla min. x € eli liian halvalla sitä ei kannata laittaa myyntiin. Tämä on hyvä asia, varsinkin kun ennen siellä oli ihan parilla eurollakin neuleohjeita. Mitä parista eurosta jää, kun siitä menee provisio, verot, ym? Siitä tulee oikeasti tappiota kaikille, jos hinta on liian alhainen. Itse en halunnut tähän ryhtyä koskaan, että laitan neuleohjeen hinnan kakkosella alkavaksi, nimenomaan Lankajengissä. 


Muru tuubihuivin ohje löytyy Ravelrystä, verkkokaupasta ja Lankajengistä.

Nyt olen vähän miettinyt hiljaa mielessäni alennushintoja. Nimittäin itse en halua polkea hintoja alennuskampanjoissakaan. Jos muut laittavat alennushinnan matalaksi, ihmiset ostaa ennemmin niitä ohjeita ja tämä sitten syö ehkä (?) omaa myyntiäni. Siltikään en halua laittaa alennushintaa esimerkiksi 3 €. Mitä kolmesta eurostakaan jää, kun siitä menee provisio, verot ym? Ei oikeastaan mitään. Tämän vuoksi mulla ei tulla ehkä koskaan näkemään parin euron alennushintoja.

Tässä välissä pakko ehkä kuitenkin sanoa, että superiso kiitos kaikille neuleohjeideni ostajille vaikka ne mun alennushinnat eivät ole sieltä matalimmasta päästä. Mä en vaan "pysty" laittamaan alennushintaa kolmeksi euroksi. Jos minulta haluaa matalampia hintoja, niin kannattaa suunnata Ravelryyn, siellä on niitä matalan kynnyksen neuleohjeita muutamalla eurolla, noin 2-3 € hintaan. Toki tämäkin voi olla hintojen polkemista mutta Ravelry sinänsä on vähän erilainen kuin muualla neuleohjekaupoissa. Toki sielläkin menee myynnistä tietynlainen provisio mutta aika pieni se minusta kuitenkin on ja vaatii mielestäni jonkin summan, minkä jälkeen se menee. 

OSA 6 käsitteli ilmaisohjeita. Pääset siihen tästä. 

Mikä on sopiva alennushinta neuleohjeelle? Mikä on sopiva (alennus)hinta esimerkiksi sukkaohjeelle, lapasohjeelle, paitaohjeelle, huiviohjeelle? 

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti