Joulukuu tuntui heti asteen verran kiirettömämmältä, kun ei julkaissut paljon neuleohjeita. :D Joulukuussa tuli julkaistua vain Jouluaamun lapaset ja sukat. Tämä siis toistuu tulevina vuosinakin, toivottavasti! :D Ei joulukuulle useita uusia neuleohjeita!
Kulutus: 1086 g
Ostot: 1700 g (+lankakalenterit)
Joulukuussa pitäisi varmaan laittaa ostoihin myös lankakalenterit mutta nyt en kyllä muista, olenko laittanut ne jollekin muulle kuukaudelle. En todennäköisesti. Niistä lisää siis 340 g joulukuun ostoihin. Joulukuun ostoissa on myös lahjaksi saatuja lankoja. Muistaakseni en ostanut kuin yhden Tokmannin tarjouksen ja niistä kuulette jossain vaiheessa, mitä neuloin niistä. Joulukuussa neuloin vielä yhdet lapaset lapasboksiin, jotka sitten olivatkin ne tammikuun lapaset, jotka ovatkin olleet jo nähtävillä.
Joulukuussa julkaisin myös yhden ilmaisen neuleohjeen jouluaattona, Mysig sukat. Niiden ohje löytyy Ravelrystä mutta se oli ilmainen vain jouluaaton ajan. Tosin ei se nytkään ole hinnalla pilattu.
Joulukuussa sain myös sellaisen idean, että neulon sellaiset joulukalenteripussukat aattoaamuksi, minne voi laittaa jotain yllätystä. Aiemmin olen neulonut sellaisia joulukalenteripussukoiksi mutta nyt näistä neuloin hieman isommat. Ne eivät ole kovin jouluväriset, koska neuloin ne jämälangoista. Yksi pussukka painaa noin 25 g ja lankana on novitan seiskaveikkalangat. Mukavan helppo neuletyö ja lähes parissa tunnissa neuloin yhden pussukan.
Lisäksi joulukuussa oli mielessä kaksi eri neulekilpailua tai ei varsinaisesti kilpailua mutta neulehyväntekeväisyysjuttua. Näistä lisää myöhemmin!
Mietin tässä, että kehtaanko julkaista koko vuoden kulutukset ja ostot koostepostauksessa. Aiempina vuosina olen jotain suuntaa-antavia määriä julkaissut mutta en kait ihan tarkkoja lukuja. Näin taannoin somessa, että jollain on 77 kg lankaa, niin oma määräni on paljon, paljon alhaisempi, niin sen perusteella voisin kuvitella, että julkaisisin. En koe syyllisyyttä omasta varastosta, päinvastoin kaikki tulee kuitenkin neulotuksi ja tykkään, että on ex tempore ideoita valmiina langat. Jossain vaiheessa siis tulossa viime vuoden koostepostaus neulevuodesta. Katsotaan, mitä siinä sitten on julkaistu!
Mitä neuloit joulukuussa? Tuliko neulottua viime hetken joululahjat? Pidätkö sinä kirjaa langoista ja ostoista; oletko laskenut koko lankavarastosi?
En edelleenkään ole laskenut koko lankavarastoa koska koen sen liian työlääksi ja tällä hetkellä sen laskemiseen ei ole oikein aikaa. Se veisi kuitenkin yhden päivän tai ainakin useampia tunteja. Kerran olen aloittanut sen laskemista ja huomasin, kuinka työlästä se on. Mutta ehkä jonain päivänä lasken kaikki langat!



Listanörttinä minulla on langat excelissä. Vuodenvaihteen jälkeen jopa inventoin ne, mikä oli ihan hyvä, koska löytyi yksi 100 gramman kerä Nallea. Nyt on sekin listoilla.
VastaaPoistaNo se on kyllä hyvää tilastointia. Itse en siihen pysty, kaipaan enemmän luovuutta :D Tykkään kyllä laskea kulutukset ja ostot ja lukumäärät ja mietinkin että mitä muuta voisi laskea tällä tavalla...
Poista